نخبگان آمریکا برای ترامپ جایگاهی قائل نیستند/روحانی فقط آمریکا را نصیحت کرد

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا صبح امروز (۱ مردادماه ۹۷)‌ طی پیامی خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان نوشت که «هرگز ایالت متحده را تهدید نکن. شما تاوان آن را خواهی دید به طوری که در طول تاریخ افراد کمی چنین تاوانی داد‌ه‌اند. ما دیگر کشوری نیستیم که جملات جنون‌آمیز درباره خشونت و مرگ را تحمل کنیم. مراقب باش!».

توئیت رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به این جملات حجت‌الاسلام روحانی رئیس جمهور ایران مبنی بر اینکه «ما مرد شرف و ضامن امنیت آبراه منطقه در طول تاریخ هستیم؛ با دم شیر بازی نکنید، پشیمان‌کننده است» عنوان شد.

*توییت تهدید آمیز ترامپ دارای چند بُعد است

فوائد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس توئیت تهدیدآمیز رئیس جمهور آمریکا را در سه بعد تحلیل و تصریح کرد: یکی از ابعاد این توئیت تهدیدآمیز آقای ترامپ به دلیل این است که قرار است در آبان‌ماه انتخاباتی بین اعضای حزب دمکرات و تعدادی از اعضای حزب جمهوریخواه که علاقه‌مند به استیضاح آقای ترامپ هستند برگزار شود.

وی افزود: انتخابات آبان‌ماه آمریکا برای آقای ترامپ و دولت وی حائز اهمیت است چون اگر دمکرات‌ها دست بالا را در انتخابات کنگره را بگیرند آنها به احتمال خیلی قوی رئیس جمهور آمریکا استیضاح خواهد شد.

*تهدید اخیر آقای ترامپ مصرف انتخاباتی دارد

به اعتقاد این کارشناس مسائل آمریکا، ترامپ در ماه‌های باقیمانده به آبان‌ماه برای آن دسته از افرادی که سال ۲۰۱۶ میلادی به وی رأی دادند برنامه دارد. برنامه‌ای متشکل از حرف‌ها و اقداماتی که خوشایند این طیف باشد. به عبارتی تهدید اخیر آقای ترامپ مصرف انتخاباتی دارد.

ایزدی بعد دوم تهدید توئیتی اخیر ترامپ علیه ایران را به دیدار اخیر رئیس جمهوری آمریکا با پوتین نسبت داد و یادآور شد که دیدار ترامپ با آقای پوتین جنجال خبری به دنبال داشت به گونه‌ای که آقای ترامپ روز بعد از کنفرانس خبری مجبور شد که بخش‌هایی از حرف خود را پس بگیرد.

ادبیات آقای ترامپ به گونه‌ای است که از جملات اینچنینی استفاده می‌کند و بعد از مدتی برخورد دیگری از خود به نمایش می‌گذارد. به همین دلیل مجموعه نخبگان سیاست خارجی آمریکا برای آقای ترامپ جایگاهی قائل نیستند.

 

وی اضافه کرد: فشارهای زیادی بر روی آقای ترامپ قرار داشته بنابراین رئیس جمهور آمریکا برای منحرف کردن ذهن مخاطبین به سمت دیگر این توئیت را ارسال کرده است.

*نخبگان سیاست خارجی آمریکا برای آقای ترامپ جایگاهی قائل نیستند

این کارشناس مسائل آمریکا  با بیان اینکه آقای ترامپ نسبت به آقای کیم (رهبر کره شمالی)‌ هم از همین ادبیات استفاده کرد، گفت: ادبیات آقای ترامپ به گونه‌ای است که از جملات اینچنینی استفاده می‌کند و بعد از مدتی برخورد دیگری از خود به نمایش می‌گذارد. به همین دلیل مجموعه نخبگان سیاست خارجی آمریکا برای آقای ترامپ جایگاهی قائل نیستند.

ایزدی دلیل اصلی استیضاح رئیس جمهور آمریکا از سوی اعضای حزب دموکرات و جمعی از اعضای حزب جمهوری‌خواه را عدم مقبولیت وی در مجموعه نخبگان سیاست خارجی عنوان و تأکید کرد: منتقدان رئیس جمهور آمریکا معتقدند که سیاست آقای ترامپ سیاست خارجی آمریکا را بازی گرفته و مشکلاتی را برای این کشور ایجاد کرده است.

وی خاطرنشان کرد: بعد دیگر توئیت تهدیدآمیز آقای ترامپ علیه ایران برای راضی نگه داشتن صهیونیست‌ها از خود است چون وی می‌داند که اگر در کنگره بخواهد مشکل جدی پیدا کند شاید لابی اسرائیل بتواند به داد وی برسد.

این کارشناس مسائل آمریکا  در عین حال بر این باور است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با توئیت تهدیدآمیز خود علیه ایران به عبارتی خواسته مقامات جمهوری اسلامی ایران را تست بزند و ببینند چه پاسخی از داخل ایران دریافت می‌کند.

ایزدی در عین حال می‌گوید که آمریکایی‌ها غیر از زبان زور زبان دیگری را متوجه نمی‌شوند یعنی زمانی که احساس کنند طرف مقابل آنها ضعیف است حملات تندتر، و شدیدتر می‌کنند.

*توییت تهدید ترامپ خلاف فصل یک منشور سازمان ملل است/روحانی فقط آمریکا را نصیحت کرده است

برخلاف ادعای آقای ترامپ آقای روحانی رئیس جمهور آمریکا را تهدید نکرده بلکه نصحیت کرده آمریکا با دم شیر بازی نکند اما تهدید ایران از سوی آقای ترامپ خلاف فصل یک منشور سازمان ملل است و در فصل یک این منشور، هم استفاده از زور و هم تهدید منع شده است.

 

وی گفت: برخلاف ادعای آقای ترامپ آقای روحانی رئیس جمهور آمریکا را تهدید نکرده بلکه نصحیت کرده آمریکا با دم شیر بازی نکند و در صحبت دوم آقای روحانی نیز تأکید شده که ایران نمی‌تواند تماشا کند که بقیه کشورها نفت بفروشند و ایران نفروشد که این نیز ربطی به آمریکا ندارد چرا که اگر تهدیدی هم باشد نسبت به کشورهایی است که در نهایت بنا دارند با آمریکا همراهی کنند.

این کارشناس مسائل آمریکا ادبیات دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در توئیت اخیر خود را تهدیدی واضح علیه ایران تلقی و بیان کرد: تهدید ایران از سوی آقای ترامپ خلاف فصل یک منشور سازمان ملل است و در فصل یک این منشور، هم استفاده از زور و هم تهدید منع شده است در حالیکه آقای ترامپ در نوشته خود آورده که ما بلایی سر ایران می‌آوریم که در طول تاریخ کمتر کسی تجربه کرده باشد.

ایزدی ذهنیت آقای ترامپ نسبت به آقای روحانی را روی دیگر سکه برشمرد و گفت: آقای ترامپ احساس می‌کند می‌تواند با ادبیات تند از دولت آقای روحانی تمکین بگیرد و دلیل اصلی خروج آنها نیز از برجام همین بود.

وی ادامه داد:‌ آقای ترامپ احساس می‌کند با ادبیات تهدید با ایران صحبت کند چرا که نشانه‌هایی از دولت آقای روحانی دریافت کرده و به این نتیجه رسیده که چنین ادبیاتی نسبت به این دولت جواب می‌دهد. بنابراین ما باید به آمریکا نشان دهیم که این تحلیل نادرستی است.

*ایران باید با همان ادبیات پاسخ آمریکا را بدهد

این کارشناس مسائل آمریکا  بر این باور است که جمهوری اسلامی ایران باید با ادبیات خود آمریکایی‌ها پاسخ را صادر کند. چرا که اگر ترامپ ایران را تهدید می‌کند ایران نباید از خود خوف و ترس نشان دهد البته این به معنی این نیست که با شخص آقای ترامپ از ادبیات تند استفاده شود چرا که ترامپ شخصیت خودشیفته‌ای دارد و اینگونه ادبیات تند در خصوص شخص آقای ترامپ توصیه نمی‌شود اما می‌توان چنین ادبیاتی در خصوص سیاست‌های آمریکا به کار گرفت.

ایزدی برخورد از جایگاه قدرت با آمریکا را یکی از دلایل اصلی سه امتیاز بزرگ کره شمالی از ایالت متحده آمریکا در ماه‌های اخیر عنوان کرد.

وی در همین خصوص گفت: کره شمالی ظرفیت‌های نظامی و موشکی خود را افزایش داد و رئیس جمهور آمریکا هم در نهایت به نظر کره شمالی تمکین کرد.

این کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه باید اهرم‌های قدرت را تقویت کنیم، افزود: ما به لحاظ شرعی نمی‌توانیم بمب اتم بسازیم اما اهرم‌های قدرت دیگری نیز در اختیار داریم که حضور منطقه‌ای و توانمندی موشکی از جمله این اهرم‌های قدرت هستند که باید تقویت شوند.

ایزدی به هشدار بستن تنگه هرمز از سوی ایران اشاره و گفت: وقتی صحبت از بستن تنگه هرمز می‌شود باید رزمایشی در این تنگه در خصوص همین موضوع برگزار شود. یعنی جهان ببیند دولتی که در طول پنج سال گذشته به سمت تعامل با غرب رفته حالا به خاطر عملکرد دولت آقای ترامپ به سمت تقابل با غرب سوق داده شده است.

گزارش خبرنگار فارس حاکی است همچنین علیرغم تهدیدات تند ترامپ و وزیر خارجه‌اش علیه کشورمان، در توئیتی که به نقل از رهبر انقلاب در فضای مجازی منتشر شد، به نقشه‌ شوم آمریکا و رژیم صهیونیستی در «یهودی‌سازی فلسطین» اشاره شده و تصریح کرده‌اند: «یهودی‌سازی فلسطین خواب آشفته‌ای است که دیده‌اند. نه آن اتّفاق می‌افتد نه معامله‌ قرن.»

جمله معنادار فوق که تنها چند ساعت پس از تهدید توئیتری ترامپ انتشار یافت، نشان‌دهنده آن است که رهبر انقلاب حتی در حد پاسخ توئیتری نیز شانیتی برای این فرد قائل نیستند که بخواهند به تهدیدات وی پاسخ دهند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *